עוסקים במסחר ושיווק אלקטרוני?
טיפים למה חשוב שתדעו

בעלי עסקים רבים מקיימים פעילות שיווקית משמעותית באינטרנט, מבלי להבין שהם עלולים להיחשף לתביעות משפטיות. הפתרון: הקפדה על ניסוח תנאי שימוש ומדיניות פרטיות מקצועיים שיחסכו לכם הרבה מאוד כסף ובעיות בהמשך הדרך.

כמעט לכל חברה עסקית יש כיום נוכחות ”online”, או לכל הפחות, מערכת שיווק באינטרנט וברשתות החברתיות דוגמת פייסבוק או אינסטגרם. כך, בין אם אתם משווקים קרשי גיהוץ ב-eBay, סוחרים בתכשיטים באטסי (Etsy) או מפעילים מערך משלוחים של ירקות אורגניים ב-amazon, אופי הפעילות שלכם הוא מסחר אלקטרוני (eCommerce). על כן, חשוב מאוד שתכירו את המסגרת המשפטית בה אתם פועלים כדי להגן על עצמכם מבחינה חוקית.

תנאי שימוש

תנאי השימוש הם המסגרת המשפטית לתהליך הרכישה מול הגולש (מסגרת מחייבת אגב), באמצעותם האתר והגולשים מסכימים בנוגע לאופן תנאי הגלישה, הרכישה, וכל יתר הנושאים הקשורים או נוגעים לאחריות על מוצרים, תנאי הובלה/משלוח, מדיניות החזרת מוצרים (ביטולים), הסכמה לקבלת חומר פרסומי ועוד. לאור זאת, ישנה חשיבות גדולה להסדרת ה"שימוש" של הגולשים באתר שלכם וזאת בטרם הגלישה או הרכישה באתר.

איזה אתר צריך בכלל תנאי שימוש?

כדי להשיב לכך תשאלו את עצמכם את השאלה הבאה, האם באתר שלכם אתם:

- משווקים ומוכרים מוצרים ושירותים (לרבות מסחר אלקטרוני)?

- מפרסמים מאמרים/בלוגים/טורי דעה?

- מעלים תוכן גולשים - תגובות/תמונות/חוות דעת?

- מספקים מידע או מנגישים מידע לציבור?

- עוסקים בפעילות מסחרית ברשתות חברתיות?

מספיק שעניתם על שאלה אחת בתשובה "כן" ואתם זקוקים לתנאי שימוש מקצועיים. בשורה התחתונה, תנאי שימוש טובים יגנו עליכם בעתיד מפני סיכונים משפטיים מיותרים שאתם עלולים להיות חשופים אליהם ואפשר היום (ולא בדיעבד) למנוע בקלות.

מדיניות פרטיות

במקרים רבים, אתרי אינטרנט מבקשים מגולשים לאסוף מהם מידע אישי הכולל, בין היתר, פרטים כגון: שם, גיל, מצב משפחתי, מיקום גיאוגרפי, כתובת אימייל, כתובת פרטית וכו'. מטרת האיסוף היא כמובן שיפור תהליך המכירה, היכרות טובה יותר של קהל היעד, ניתוח של ביצועים והפצת תכנים פרסומיים.

הוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א 1981 למשל, קובעות כי כל אתר המעוניין לשווק את - עצמו ברשת ולאסוף מידע על גולשים כאמור, חייב לבקש ראשית את הסכמתם הישירה (דבר שעלול לסרבל את הליך המכירה ולהקטין את התוצאות). הפתרון אם כן, הוא ניסוח תנאי מדיניות פרטיות ברורים באמצעותם מאשר הגולש לבעל האתר לקבל פרטים אישיים אודותיו ולאסוף נתונים טכנולוגיים של המכשירים מהם הוא גולש (כמו קבצי קוקיז).

יש לשים לב היטב כי ניסוח לא נכון או השמטה של מידע שנאסף על גולש כאמור עלול לחשוף את בעל האתר לתביעה משפטית.

עריכת הגרלה מסחרית: "עשה" ו"אל תעשה"

בעוד שהחוק במדינת ישראל מתיר קיום הגרלות או הימורים "מבוססי יכולת", הוא אוסר על הגרלות "שתלויות בגורל" (לדוגמא משחקי מזל או רולטה). כמובן שישנם תחומים אפורים בהם ההגרלה משלבת יכולת ומזל ואז הדבר מובא לפתחו של בית המשפט.

 

על כן, כאשר עורכים הגרלה מסחרית יש לזכור את שלושת הכללים הבאים:

 

1. לערוך תקנון. התקנון אמור לכלול (בין היתר) את שם עורך ההגרלה, מועד ומקום עריכתה, הפרסים שיוגרלו, הנהלים להשתתפות, שיטת הבחירה/ההעלאה בגורל, שם וכתובת המפקח, מועד ודרך פרסום תוצאות ההגרלה ועוד. מובהר כי חובה לפרסם את התקנון לעיון המשתתפים בכל שלב של ההגרלה. בנוסף, יש לזכור כי די בטעות כתיב קטנה, כדי שההגרלה לא תתנהל כשורה או תיפסל. כך, למשל: הוראה הקובעת כי השתתפות בהגרלה מחייבת שיתוף 5 פעמים במקום 55 פעמים עלולה לחשוף אתכם בפני תביעות ולהקטין משמעותית את הכדאיות הכלכלית לעריכת ההגרלה ולכן אין תחליף לייעוץ מקצועי.

 

2. למנות מפקח להגרלה. המפקח של ההגרלה אחראי על עריכת ההגרלה בהתאם לתנאי ההיתר, ועליו למסור דין וחשבון על תוצאות ההגרלה לרכז ההגרלות במשרד האוצר.

 

3. לקבל היתר לעריכת הגרלה מסחרית. ביום 1/1/2010 פרסם משרד האוצר היתר כללי לעריכת הגרלות לפרסומת מסחרית וכן את הכללים הקבועים בו. ההיתר קובע שורה ארוכה של תנאים וכללים כיצד יש לערוך את ההגרלה.

אלו חלק מההנחיות המתייחסות לעריכת הגרלות מסחריות. משרדנו מייצג חברות וגופים ציבוריים המבקשים לקיים הגרלה כחלק ממבצעי שיווק או לשם מימוש מטרותיהם הציבוריות, ומעניק ייעוץ משפטי ללקוחות בתחום זה, לרבות ליווי בקבלת היתר להסדרת הפעילות.

תחומי התמחות נוספים

ליווי משפטי מלא ללקוחות בארץ ובחו"ל בתחום הנדל"ן ועסקאות רכישה ומכירה

נדל"ן ועסקאות

ליטיגציה מסחרית ואזרחית, תביעות כספיות ואזרחיות, תביעות חוזיות, צווים ועוד

ליטיגציה מסחרית

ייצוג וליווי של חברות היי-טק פרטיות וציבוריות מכל תחומי הטכנולוגיה

הייטק וטכנולוגיה

מאמרים ומידע חשוב נוסף לקריאה בתחום המשפט והעסקים

מאמרים

ייצוג חייבים בהליכי הוצאה לפועל לרבות בהליכי פשיטות רגל וגבייה

חדלות פרעון

ייעוץ משפטי וייצוג לקוחות מסחריים, חברות, ומיזמים עסקיים בתחום דיני העבודה

דיני עבודה