עוסקים במסחר ושיווק אלקטרוני? טיפים למה חשוב שתדעו

בעלי עסקים רבים מקיימים פעילות שיווקית משמעותית באינטרנט, מבלי להבין שהם עלולים להיחשף לתביעות משפטיות. הפתרון: הקפדה על ניסוח תנאי שימוש ומדיניות פרטיות מקצועיים שיחסכו לכם הרבה מאוד כסף ובעיות בהמשך הדרך.

כמעט לכל חברה עסקית יש כיום נוכחות ”online”, או לכל הפחות, מערכת שיווק באינטרנט וברשתות החברתיות דוגמת פייסבוק או אינסטגרם. כך, בין אם אתם משווקים קרשי גיהוץ ב-eBay, סוחרים בתכשיטים באטסי (Etsy) או מפעילים מערך משלוחים של ירקות אורגניים ב-amazon, אופי הפעילות שלכם הוא מסחר אלקטרוני (eCommerce). על כן, חשוב מאוד שתכירו את המסגרת המשפטית בה אתם פועלים כדי להגן על עצמכם מבחינה חוקית.

תנאי שימוש

תנאי השימוש הם המסגרת המשפטית לתהליך הרכישה מול הגולש (מסגרת מחייבת אגב), באמצעותם האתר והגולשים מסכימים בנוגע לאופן תנאי הגלישה, הרכישה, וכל יתר הנושאים הקשורים או נוגעים לאחריות על מוצרים, תנאי הובלה/משלוח, מדיניות החזרת מוצרים (ביטולים), הסכמה לקבלת חומר פרסומי ועוד. לאור זאת, ישנה חשיבות גדולה להסדרת ה"שימוש" של הגולשים באתר שלכם וזאת בטרם הגלישה או הרכישה באתר.

מדיניות פרטיות

במקרים רבים, אתרי אינטרנט מבקשים מגולשים לאסוף מהם מידע אישי הכולל, בין היתר, פרטים כגון: שם, גיל, מצב משפחתי, מיקום גיאוגרפי, כתובת אימייל, כתובת פרטית וכו'. מטרת האיסוף היא כמובן שיפור תהליך המכירה, היכרות טובה יותר של קהל היעד, ניתוח של ביצועים והפצת תכנים פרסומיים.

הוראות חוק הגנת הפרטיות, תשמ"א 1981 למשל, קובעות כי כל אתר המעוניין לשווק את - עצמו ברשת ולאסוף מידע על גולשים כאמור, חייב לבקש ראשית את הסכמתם הישירה (דבר שעלול לסרבל את הליך המכירה ולהקטין את התוצאות). הפתרון אם כן, הוא ניסוח תנאי מדיניות פרטיות ברורים באמצעותם מאשר הגולש לבעל האתר לקבל פרטים אישיים אודותיו ולאסוף נתונים טכנולוגיים של המכשירים מהם הוא גולש (כמו קבצי קוקיז).

יש לשים לב היטב כי ניסוח לא נכון או השמטה של מידע שנאסף על גולש כאמור עלול לחשוף את בעל האתר לתביעה משפטית.

עריכת הגרלה מסחרית דוגמא "קלאסית" לחשיבות תנאי שימוש ומדיניות פרטיות

אחד מאמצעי השיווק הפופולריים בעולם כיום הוא הגרלה. לרוב, תנאי ההגרלה יהיו תנאים שיתרמו לשיווק ומכירת המוצר, כגון: לייק (Like) בפייסבוק, שיתוף (Share) באינסטגרם, תיוגים ועוד. ואולם, החוק הישראלי אוסר על הימורים ומשחקי מזל (למעט חריגים מורשים הכוללים הגרלות מסחריות לקידום עסקי).


בהתאם להמלצות האמורות במאמר זה, מומלץ לבחון כי ההגרלה המתוכננת תכיל תנאי שימוש ומדיניות פרטיות ברורים אשר יכללו, בין היתר, את שם עורך ההגרלה, מועד ומקום עריכתה, הפרסים שיוגרלו, הנהלים להשתתפות, פרטי המפקח, מועד ודרך פרסום תוצאות ההגרלה וכו'.

תשומת הלב כי די בטעות כתיב קטנה, כדי שההגרלה לא תתנהל כשורה. כך, למשל: הוראה הקובעת כי השתתפות בהגרלה מחייבת שיתוף 5 פעמים במקום 55 פעמים עלולה לחשוף אתכם בפני תביעות ולהקטין משמעותית את הכדאיות הכלכלית לעריכת ההגרלה.

תחומי התמחות נוספים

נדל"ן ועסקאות

ליטיגציה מסחרית

הייטק וטכנולוגיה

מאמרים

חדלות פרעון

דיני עבודה

social-01.png
social-02.png

צרו אתנו קשר בכל שאלה

הארבעה 28, תל אביב

מגדלי הארבעה- בניין צפוני

076-5384220

052-6854556

© 2019 כל הזכויות שמורות. אביב לזר ושות' - משרד עורכי דין